Ghia 450SS

11. května 2008 v 15:37 | KYLE |  Cars
O modelu 450SS jen málokdo slyšel a ještě méně bylo těch,kdo jej viděli.Tento nejvzácnější ze superautomobilů byl směsicí italského stylu a amerického siláctví.
Hledejte Ghiu 450 v motoristické literatuře a budete rádi,když někde přijdete aspoň na zběžnou zmínku o ní.Hledejte na internetu a zjistíte,že se o ní zmiňuje jen málo webových stránek.Diskutujte o ní s motoristickými nadšenci a jen velmi málokterý bude vědět,o čem je řeč.Ghia 450SS je zapomenutý superautomobil,který existoval několik let a pak jako by se vypařil.Ghia se sídlem v Turínu byl jedním z nejlepších italských karosářů a předtím než se stal přidruženou firmou Forda,měl silné vazby na Chrysler.K modelu 450SS ale vedla cesta přes Fiat.
SUGARMANŮV SEN
Historka začíná u losangeleského podnikatele Burta Sugarmana,který viděl na obálce časopisu kupé Fiat 2300 s Ghiovou karoserií a rozhodl se,že z něho udělá velký sportovní vůz pro Spojené státy.Potřebovalo to ovšem mít pod kapotou cosi výjimečnějšího,a protože šlo o Ameriku 60. let,vyhovoval jedině+ vidlicový osmiválec.
Přišel s nápadem dát hezoučkou,Giugiarem navrženou karoserii Ghia na kompletní šasi Plymouth Barracudy i s motorem.Ghiovi se nápad líbil a souhlasil s tím že bude vyrábět karoserie a posílat je loděmi do USA.Produkty italsko-americké spolupráce zahájené roku 1966 byly čtyřikrát dražší než Barracuda,na níž byl projekt založen.
Všechno se začalo zamotávat téměř od samého začátku.Roku 1967 firmu Ghia koupil Alejandro De Tomaso a následující vnitřní zmatky vedly k tomu,že projekt musel být zastaven,sotva se vyrobilo 40 vozů 450SS.Byl to smutný konec superautomobilu,který měl velký potenciál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama