Ford Shelby Mustang GT500

10. května 2008 v 22:50 | KYLE |  Cars
Ford Mustang-originální Pony Car(tj. miniauto,na jaké Amerika nebyla zvyklá)-je americká legenda.Každá dobrá legenda má však svého hrdinu,a v případě Mustangu je jím Carroll Shelby.Texaský závodník a chovatel kuřat Carroll Shelby mohl za to,že se roku 1962 objevila na světě dominantní Cobra .Když Ford o dva roky později ohlásil své ,,osobní kupé'',Shelby byl rychle u toho.Karoserie se splývavou zádí putovaly od roku 1965 loděmi do jeho losangelské továrny,kde je Shelby vybavil silnějšími vidlicovými osmiválcovými motory,uskutečnil na nich další mechanické a kosmetické změny a pak je prodával jako GT350.
Roku 1967 pak přišel vrcholný Shelby Mustang.Model GT500 měl kolosální vidlicový osmiválec,Ford 428,z nějž se dalo vydolovat tolik síly,že Shelby o jeho výkonu musel lhát,aby to bylo přijatelné pro pojišťovny.
SHELBY ZÁPASÍ S BOSSEM
Roku 1969,kdy dostal Mustang novou karoserii,nasledoval jej i Shelby,i když si zachoval svůj jedinečný s lehkou sklolaminátovou kapotou.Jenže Ford sám začal nyní hrát na výkonnostní notu a jeho levnější,ačkoliv téměř maniakální Mach 1 a Boss odlákaly Shelbymu kupce.Přestože vytvořil ještě speciální verzi GT500KR(King of the road,tj. král silnic),výroba ještě téhož roku skončila a poslední vozy se prodaly roku 1970.
Těm kdo nemohli získat vůz Shelby GT natrvalo,firma Hertz tyto vozy pronajímala na víkendy.Bylo překvapující,jak často se tyto vozy vracely s opotřebovanými pneumatikami,promáčknutými místy a stopami po závodních číslech na karoserii.
Autor:KYLE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama