Ford RS200

10. května 2008 v 22:53 | KYLE |  Cars
Ford zaznamenal v 70. a 80. letech minulého století závideníhodnou sérii úspěchů v závodech rallye.Mnohých vítězství bylo dosažena zásluhou přepracovaných verzí silničních vozů,jako byla různá vtělení všude vítězícího Escortu s pohonem všech čtyř kol.Chtěl-li ovšem Ford úspěšně soutěžit v rallyích kategorie Group B,které měly vysoké požadavky,musel přijít s něčím trochu výjimečnějším.Jeho odpovědí na tento požadavek bylo postavit rallyeový superautomobil,nejrychlejší a nejšílenější vůz s logem modrého oválu od časů GT40 téměř před dvaceti lety.
RS200 postrádal vlnitý vzhled GT40.Naopak vypadal spíš krátce a kulatě.Nebyl však určen pro závodní,ale více pro kamenité a ledovaté etapy závodů rallye.A za takových okolností byl fantastický.

GH
IŮV RALLYEOVÝ ZÁZRAK

Nový Ford,který se objevil roku 1984 pod označením RS(Rallye Sport),měl čtyřválcový motor uložený uprostřed vozu,speciální lehkou karoserii navrženou GHIOU a pohon všech čtyř kol.Přes svou zavalitou aerodynamiku byl výjimečně a v zatáčkách se jeho skvělému držení stopy málokdo vyrovnal.
Nežli se vůz mohl dostat do soutěží rallye Group B,muselo být samozřejmě postaveno 200 homologačních exemplářů.Zdržení ve výrobě způsobilo,že tohoto počtu bylo dosaženo až počátkem roku 1986,a toto zpoždění bylo pro model RS200 osudné.Ford sotva stačil vyhrát své první velké závody,když byla kategorie Group B po sérii strašlivých nehod zrušena.RS200 přišel o kategorii,kde by mohl soutěžit.